Backgammon (Vrchcáby)


 kategorie: board
 rating: 80 %
 rok výroby: 1998
 společnost: EFFECT Software AS
 velikost: 573 kB
 downloadů: 1284
 download: backgammon.zip
 midi: -
 čeština: -
 podobné hry: -

   Backgammon alias česky vrchcáby jsou nádhernou deskovou hrou, kde logika zcela jasně vítězí nad vrtkavostí štěstěny, kterou v této hře reprezentují hrací kostky. A protože vrchcáby miluju a protože pravidelně každé prázdniny trávím s kamarády na cestách po zemích jako je Turecko, Írán, Indie či Pákistán, kde se vrchcáby hrají téměř na každém rohu, rozhodl jsem se přidat i tuto famózní hru do tohoto archívu.
   Pro neznalé vysvětlím pravidla: Hru hrají dva hráči, z nichž začíná ten, kdo hodí na začátku hrací kostkou větší číslo. Hrací desku a základní rozestavení kamenů je vidět na prvním obrázku. Účelem hry je co nejrychleji vyvést všechny své kameny z hrací desky ven, přičemž směr pohybu červených kamenů je od pravého horního rohu do rohu pravého dolního, směr pohybu modrých kamenů je přesně opačný. O tom, jak rychle se jednotlivé kameny přesouvají rozhoduje dvojice hracích kostek.
   Hráč, který je na tahu, posune jeden nebo dva své kameny o tolik klínů vpřed, kolik mu na obou kostkách padne. Padne-li mu tedy například trojka a čtyřka, má právo táhnout jedním kamenem o tři a druhým o čtyři pole vpřed, případně jen jedním kamenem o 3 + 4 = 7 polí, ale to pouze za předpokladu, že třetí či čtvrtý klín po cestě je obsazen maximálně jedním soupeřovým kamenem. Klín, na kterém je totiž momentálně umístěno 2 nebo více kamenů soupeře je pro protihráčovy kameny nedostupný. Naopak, je-li na některém klínu umístěn jen jeden kámen, smí jej soupeř svým tahem na tento klín vyhodit a vyhozený kámen umístit na přepážku, což je prostor mezi pravou a levou polovinou hrací desky.
   Hráč, který má některý kámen na přepážce, si musí nejprve tento kámen nasadit zpět do hry, než provede jiný legální tah. Přitom své kameny nasazuje pouze v první čtvrtině svého hracího plánu a to na takový volný klín, jaké číslo mu padlo na jedné z jeho kostek. Zvláštní výjimku z pravidla o chodu kamenů tvoří případ, kdy některý z hráčů hodí na obou kostkách dvě stejná čísla. V tom případě má hráč právo přemístit až čtyři své kameny o tolik polí, jaká čísla mu padla. Vyvádění kamenů z hrací desky začíná v okamžiku, kdy hráč shromáždí všechny své kameny v poslední čtvrtině své cesty a vyvést smí ty kameny, které jsou od krajní přepážky vzdáleny o maximálně tolik klínů, jaké číslo mu padlo. Kdo vyvede všechny své kameny první, vyhrál.
   Přesná pravidla jsou samozřejmě mnohem podrobnější a obsahují řadu výjimek, ale to už si zájemci jistě sami zjistí. Ač se to nezdá, hra v sobě skrývá hluboké strategické možnosti, takže začátečník nemá proti profesionálovi (například z Istanbulských ulic:-)) téměř žádnou šanci. Nejde totiž jen bezduše posouvat své kameny po hrací desce. Každý tah je třeba důkladně zvážit a správně odhadnout riziko i soupeřovy možnosti. A věřte mi, že program, který si z této stránky můžete nyní stáhnout, to dokáže téměř dokonale.
   Přestože je tento program freeware, doporučuji se zaregistrovat, ať nemusíte při každém spouštění koukat dvacet vteřin na nesmyslné informační okno. Login a password pro registraci jsou:

JellyFish : 446242696188214

  

- zpět na seznam deskových her -

Ratings top five

 


 


Přidat k oblíbeným


Copyright © 2001-2002
   
    
 1.  ChessMaster 4000 85 %
 2.  WZebra 82 %
 3.  Backgammon 80 %
 4.  Igo 79 %
 5.  Fritz 3 78 %
  
 

Downloads top five

 

 1.  Fritz 3 1601
 2.  ChessMaster 4000 1388
 3.  OWL Chess 1311
 4.  Dama 1309
 5.  Battle Chess 1308
  
 
Abandonware stránky

Aaargh Games

Abandonware

TOP100

CzechAbandonware

TOAR

GameRing

EliteToplist

GamesAlliance

NoArcade

Ghoulz

top200

Abandonware-top219

Top56

ABC Top sitesK
U
P
T
E

S
I

N
O
V
O
U

H
R
U