Bobby Reversi


 kategorie: board
 rating: 72 %
 rok výroby: 1999
 společnost: T. Okuhara, K. Yamamoto
 velikost: 84 kB
 downloadů: 1286
 download: breversi.zip
 midi: -
 čeština: -
 podobné hry: Othello, WZebra

   Jedna z nejznámějších deskových her - Othello nebo též Reversi. Kdo by je neznal. Umět hrát reversi patří nerozlučně k základním povinnostem každého aspoň trochu inteligentního jedince stejně tak, jako pravidla šachů. Že neznáte ani jedno? Tak to můžete rychle napravit. Ve stručnosti vysvětlím pravidla Othella.
   Hra se hraje podobně jako šachy na hrací ploše velikosti 8x8 políček. Jeden z hráčů má bílé a druhý černé kameny. Základní pozice, ze které se vše odvíjí je na obrázku vpravo nahoře. Hru začíná jako ve všech deskových hrách (snad s výjimkou šachů) černý. Táhne tak, že umístí volný kámen, který má v ruce, na prázdné políčko tak, aby tímto tahem těsně uzavřel jiný kámen nebo kameny soupeře stojící vedle sebe v jedné řadě z obou stran. Tímto způsobem uzavřené kameny jsou přebarveny na barvu protihráče. Hráči se v tazích pravidelně střídají a každým tahem musí být přebarven alespoň jeden protivníkův kámen. Nemá-li hráč možnost táhnout, je takzvaně pass a právo tahu opět přechází na protihráče. Hra končí, jsou-li oba hráči pass, nebo je-li hrací deska zcela zaplněna kameny. Vítězem se stává hráč s větším počtem vlastních kamenů.
   Program Bobby Reversi patří k těm lepším a přes svou "malost" hraje na velmi slušné úrovni. Othello jako hra má jednu obrovskou výhodu a tou je to, že na rozdíl od Go, není pro programátory tak velký problém napsat program, který hře opravdu rozumí do hloubky. I když strategie střední hry je nesmírně důležitá, přeci jen nejvíc kamenů se přavrací v koncovkách a ty umí počítače spočítat bez váhání na několik tahů dopředu a hlavně narozdíl od nás lidí .... přesně!
  

- zpět na seznam deskových her -Ratings top five

 


 


Přidat k oblíbeným


Copyright © 2001-2002
   
    
 1.  ChessMaster 4000 85 %
 2.  WZebra 82 %
 3.  Backgammon 80 %
 4.  Igo 79 %
 5.  Fritz 3 78 %
  
 

Downloads top five

 

 1.  Fritz 3 1601
 2.  ChessMaster 4000 1388
 3.  OWL Chess 1311
 4.  Dama 1309
 5.  Battle Chess 1308
  
 
Abandonware stránky

Aaargh Games

Abandonware

TOP100

CzechAbandonware

TOAR

GameRing

EliteToplist

GamesAlliance

NoArcade

Ghoulz

top200

Abandonware-top219

Top56

ABC Top sitesK
U
P
T
E

S
I

N
O
V
O
U

H
R
U