Igo


 kategorie: board
 rating: 79 %
 rok výroby: 1991
 společnost: David Fotland
 velikost: 247 kB
 downloadů: 1203
 download: go.zip, (2)
 midi: -
 čeština: -
 podobné hry: -

   Někde jsem četl, že jsou-li šachy hra královská, pak go je hrou císařskou. A nejspíš to bude pravda. Ten, kdo zná pravidla této staré japonské hry, určitě ví o čem mluvím. Go společně s šachama tvoří dvojici nejdokonalejších deskových her, jaké kdy člověk vymyslel. Přitom na rozdíl od šachů má go mnohem hlubší strategii a právem jej lze označit za čistě strategickou hru simulující souboj dvou armád.
   Především právě kvůli hloubce strategických myšlenek je obtížné dodnes napsat program, který by dokázal hrát obstojně go na hrací desce standardní velikosti. Na menší desce o rozměrech 9x9 to už tak nemožné není a proto se objevilo několik programů, které na ploše těchto rozměrů dokáží hrát go na špičkové úrovni. Jeden z nich si zde můžete stáhnout.
   Pro ty, co vůbec neznají pravidla této dokonalé hry, jen velice stručně: Hrají dva hráči, z nichž jeden vede černé a druhý bílé kameny. Začíná černý a tah provede umístěním kamene, který drží v ruce na libovolný volný průsečík na hrací desce. Pak táhne bílý a dále se oba hráči pravidelně střídají. Cílem hry je zabrat co největší území a zajmout co nejvíce soupeřových kamenů. Součet volných průsečíků na ovládaném území a zajatých kamenů určuje vítěze. Přitom kámen, nebo skupina kamenů je zajata, pokud je těsně obklíčena soupeřovými kameny ze všech světových stran.
   Právo umístit kámen na hrací desku je pro konkrétní případy ještě specifikováno a omezeno a má vždy řadu výjimek. (Prostudujte si oficiální pravidla, ale jsou dost složitá.) Hra končí v okamžiku, kdy se oba hráči vzdají svého práva na tah.
  

- zpět na seznam deskových her -Ratings top five

 


 


Přidat k oblíbeným


Copyright © 2001-2002
   
    
 1.  ChessMaster 4000 85 %
 2.  WZebra 82 %
 3.  Backgammon 80 %
 4.  Igo 79 %
 5.  Fritz 3 78 %
  
 

Downloads top five

 

 1.  Fritz 3 1616
 2.  ChessMaster 4000 1406
 3.  OWL Chess 1329
 4.  Dama 1325
 5.  Battle Chess 1323
  
 
Abandonware stránky

Aaargh Games

Abandonware

TOP100

CzechAbandonware

TOAR

GameRing

EliteToplist

GamesAlliance

NoArcade

Ghoulz

top200

Abandonware-top219

Top56

ABC Top sitesK
U
P
T
E

S
I

N
O
V
O
U

H
R
U