Little Big Adventure


 kategorie: adventury
 rating: 95 %
 rok výroby: 1994
 společnost: Adeline Software
 velikost: 8170 kB
 downloadů: 1539
 download: lba.zip, (2)
 midi: lba.mid
 čeština: -
 podobné hry: -


   LITTLE BIG ADVENTURE neboli RELENTLES - tedy Malé velké dobrodružství či Nepovolný byla ve své době opravdu nádherná adventura zobrazená z pseudo3D pohledu, s výtečnou grafikou, zvukem, animaci, příběhem,  hudbou, atmosférou, hratelností a zábavou. Té hře se snad ani nedalo nic vytknout. Měla v sobě logiku perfektně skloubenou s akcí. Dnes má samozřejmě LBA ve srovnání s multimediálními show těžký handicap, ale pamětníci a herní kmeti potvrdí, že slzka nostalgie ochutí puclák fernetu v rozklepaných dlaních při vzpomínkách právě na adventurní akce ražení LBA. Nesetkáš se zde již s hranatými pixlózními patvary, které vyžadovaly určitou daň v podobě notné dávky hráčovy fantazie a zcela nemístně byly autory nazývány postavy a jejich trhavý pohyb animací. Celý svět LBA je totiž krásně oblý – extrémně a nereálně oblý, ale po několika chvílích jej každý hráč rád přijme za svůj.
   Co se ovládání týče zahrab myš hluboko do šuplíku, joypad či joystick přejmenuj na lapač prachu, protože v této hře dali autoři do vínku ovládání pouze prostřednictvím klávesnice. Poprvé v herní historii se lze setkat ve hře s tím, že volíš hrdinovi jeho chování (normální, atletické, agresivní a plíživé). Jsou to vlastně jakési módy, ve kterých postava specificky reaguje na tvé povely (normálně chodí, hledá, mluví s ostatními; atleticky běhá, skáče; agresivně bije, kope (a nadává - to ani ne); tajně se plíží a schovává). Dodává to hře jisté kouzlo a ovládání výtečný přehled. Přestože je toto ovládání rozsáhlé, rychle se dostane při hře do krve.
   Děj, jak už jsem předeslal, se odehrává na planetce, která úpí pod okovanou diktátorskou botkou tetky totalitky. Pro mladší ročníky: jde o společenský systém, kde každé vybočení z řady, vlastní projevená myšlenka a čin nekorespondující s generální linií vládnoucí garnitury vyvolá okamžitou represi typu „tu máš, tu máš, tu máš gumovej guláš“ a šup s tebou do díry a tam si shnij. Naštěstí nejsme v realitě, ale ve hře, proto, když si ústřední postava rebel Twinsen, pustí tlamku poněkud  vandrem a v oné díře skončí, není to opravdový konec. Spíše jde o začátek a je na tobě pomoci Twinsenovi zmastit stráž a vyrazit na cestu za svobodou jak jeho, tak jeho lásky a ostatních člobrdíků-elipsáčků. Nepůjde to samo sebou, nachystáno je zde hromada překážek, na které nebude stačit jen promáčklá klávesnice skrz dubový stůl, ale bude třeba i mozeček lehce potýrat. Však euforie z vítězství stojí za to (kdo si hupsnul padákem z kilometru, ví o čem mluvím…).
   Později narozenému nebo mírně sklerotickému spolugamesníkovi jsem chtěl touto recenzí pouze objevit či osvěžit LBA. Vždyť jde byť o starší, ale hratelností stále mladou pařbu. Pokud tedy jsi action-adventure pozitivní, jistě ji vyzkoušíš, a to jsem na tě, borče, zvědav…  

                       Za obsáhlou a vyčerpávající recenzi (a to jsem jí zkrátil na polovičku) děkujte Luďovi

- zpět na seznam adventur -


Ratings top five

 


 


Přidat k oblíbeným


Copyright © 2001-2002
   
    
 1.  Little Big Adventure 95 %
 2.  Kyrandia 87 %
 3.  Simon the Sorcerer 86 %
 4.  Teenagent 85 %
 5.  Dune 83 %
  
 

Downloads top five

 

 1.  Quest for Glory 1765
 2.  Little Big Adventure 1539
 3.  7 dni a 7 noci 1531
 4.  Kyrandia 1516
 5.  Dune 1504
  
 
Abandonware stránky

Aaargh Games

Abandonware

TOP100

CzechAbandonware

TOAR

GameRing

EliteToplist

GamesAlliance

NoArcade

Ghoulz

top200

Abandonware-top219

Top56

ABC Top sitesK
U
P
T
E

S
I

N
O
V
O
U

H
R
U